„Ikigai“ – slapta laimės formulė: kaip pagerinti savo gyvenimą

Ar Jūs žinote ilgaamžiškumo ir laimės paslaptį?

Japonai turi atsakymą į šį klausimą ir jis vadinasi „Ikigai“. Jį sudaro du žodžiai – „Iki“ (gyventi) ir „Gai“ (priežastis). „Ikigai“ pažodžiui gali būti išversta kaip „priežastis gyventi“ arba tai, kas mus motyvuoja kas rytą keltis iš lovos.

Ši sąvoka, kaip filosofijos šaka, atsirado Okinavos saloje – ten, kur gyvena daugiausiai šimtamečių žmonių pasaulyje. Daugelis mano, kad raktas į tokį ilgą gyvenimą slypi būtent Ikigai.

Ikigai paieška yra ilgas procesas, reikalaujantis giliai suprasti savo norus ir poreikius visose gyvenimo srityse. Trumpai tariant, tai yra atsakymas į klausimą: ką turėčiau daryti su savo gyvenimu?

Tai klausimas, į kurį visą gyvenimą negalime rasti atsakymo. Tik nedaugelis žmonių jaučia savo pašaukimą ir myli savo užsiėmimą, daugelis vis tik didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia bandydami išsiaiškinti, kas juos daro laimingais.

Kas yra Ikigai ir kas jį sudaro

Ikigai koncepcija susideda iš 4 elementų. O centre, kur  susikerta visi keturi elementai ir yra Ikigai, arba gyvenimo prasmė:

ikigai diagrama

    • Kas jums labiausiai patinka/mėgstate/mylite (aistra ir misija)
    • Ką geriausiai sugebate (aistra ir profesija)
    • Tai už ką gali būti mokama (profesija ir pašaukimas)
    • Ko reikia pasauliui (misija ir pašaukimas)

Pagal japonų savarankiško tobulėjimo idėją kiekvienas iš mūsų turi savo Ikigai, ir mums tereikia jį atidaryti, kad gyvenimas būtų prasmingas ir visavertis.

Ikigai esmę taip pat galima pavaizduoti 10 principų forma, kuriuos Francescas Miralesas ir Hectoras Garcia apparašė knygoje „ Ikigai: japoniško ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptis “.

1. Visuomet būkite aktyvūs, neišeikite į pensiją.

2. Siekite ramybės ir gyvenkite lėtu ritmu.

3. Valgykite tik tiek, kad pasiektumėte 80% nuo pilno sotumo.

4. Apsupkite save gerais draugais.

5. Palaikykite savo fizinę formą, kasdien mankštinkitės.

6. Šypsokitės ir pastebėkite aplinkinius žmones.

7. Gyvenkite harmonijoje su gamta.

8. Būkite dėkingi už viską, kas jus džiugina.

9. Gyvenkite šią akimirką.

10. Sekite savo aistrą ir klausykite savo širdies. Tai jus ir atves į „Ikigai“.

Keturi Ikigai elementai

Jei norite rasti savo tikslą gyvenime, jums reikia 4 svarbių komponentų.

1. Ką tau patinka daryti?

Ką tau patinka daryti? Tai gali būti jūsų hobis ar pomėgiai, pradedant muzika, šokiais, piešimu, plaukimu ir baigiant maisto gaminimu ar darbu sodyboje. Pabandykite suprasti, kas jums teikia tikrą pasitenkinimą.

Šie dalykai jus motyvuos ir padės tinkamai pasirinkti jums tinkamiausią karjerą.

Jei uždirbate pakankamai pinigų, bet pats darbas jums nuobodus ir nebeteikia džiaugsmo, tai netgi jei jūs pasiekėte karjeros aukštumų, gali būti, kad dabar tinkamas laikas persvarstyti savo prioritetus.

Darydami tai, kas jums patinka, vėl savyje įžiebsite tą kibirkštį, kurios jums dabar trūksta darbe.

2. Kokios jūsų stipriosios pusės

Tai kas jums išties patinka daryti, ir sritis kurioje gerai sekasi, gali būti du skirtingi dalykai. Pavyzdžiui, jums gali nepatikti dabartinis jūsų darbas, tačiau jūs puikiai su juo susitvarkote.

Jums gali patikti piešti, tačiau objektyviai jūsų paveikslai bus neverti nė cento. Jūs galite būti susižavėjęs viena sritimi, bet kvalifikuotas ir talentingas visai kitoje.

Pabandykite atrasti, tai kas jums gerai sekasi, ir sužinoti kokius įgūdžius reikia dar patobulinti.

Kai jau būsite įsitikinęs kai tai jūsų geriausi sugebėjimai, tada jais remiantis galėsite kurti savo karjerą ir gauti pinigų už savo meistriškumą. Tai padės rasti pasitenkinimą ir patirti gyvenimo pilnatvę.

3. Ko reikia kitiems?

Tarkime, kad iš bet kokių produktų galite pagaminti labai skanią vakarienę. Tai nuostabu. Tačiau jei jūsų įgūdžių ir talento nereikia pasauliui, tai toli nenueisite. Tik darydamas ir kurdamas tai kas vertinga kitiems, galėsite pasiekti savo tikslus.

Jei esate geras virėjas, galite dirbti restorane, atidaryti savo kavinę ar padėti maitinti vargšus.

Padėjimas kitiems suteikia reikalingumo ir priklausymo visuomenei jausmą, o šio elemento trūkumas gali sukelti atskyrimo ir vienišumo jausmą.

4. Už ką jums moka

Dirbti bet ką, kad išgyventi ir uždirbti iš savo aistros bei įgūdžių, tuo pat metu dar ir nešant naudą visuomenei, taip pat yra visiškai skirtingi dalykai.

Štai todėl tai yra vienas iš svarbiausių Ikigai komponentų. Nors ir labai svarbu galvoti apie tris kitus elementus, vis tik neturėtumėte pamiršti apie savo pajamų šaltinį, kad Ikigai būtų jums naudingas.

Kaip pasiekti Ikigai

Tikras Ikigai gali būti pasiektas, kai visos sferos susikerta subalansuoto ir laimingo gyvenimo centre.

Pavyzdžiui galite daryti tai, kas jums patinka ir tai ko reikia kitiems, tačiau tai gali neatnešti pinigų. Arba atvirkščiai, galite pasirinkti, kas yra gerai apmokama ir kas jūs gerai sugebate, tačiau viduje jausite tuštumą, kad nerealizuojate pilno savo potencialo.

Ikigai troškimas tai gyvenimo iššūkis ir reikalauja atsidavimo, tačiau tai padarys jūsų gyvenimą geresnį ir pritrauks teigiamus santykius.

Kad surasti Ikigai reikia laiko, pastangų ir kantrybės. Laikui bėgant jūsų gyvenimo tikslas aiškės, tačiau tai nereiškia, kad jums reikia  atsipalaiduoti ir laukti pabaigos. Tai nuo ko gi pradėti?

1. Užduokite sau klausimus

Pradėkite nuo pagrindinių klausimų:

    • Ką jums labiausiai patinka daryti?
    • Kokios stipriosios jūsų pusės?
    • Ko reikia kitiems ir ką galite jiems pasiūlyti?
    • Už ką jie jums mokės pinigus?

Neskubėkite su atsakymais, jums reikia aiškių ir išsamių atsakymų. Tačiau neverta ir metų metais kankintis kad surasti neklystamai teisingus (jų nėra).

Pasitikėkite natūralia minčių eiga. Žymėkitės visas mintis ir galimus atsakymus kelių savaičių bėgyje. Galimas dalykas, kad kai kurie jums pasirodys beprotiški ir absurdiški, tačiau jūs ir toliau tęskite jų paiešką ir užrašykite viską, kas jums ateina į galvą. Svarbiausia – stenkitės būti sąžiningi patys su savimi.

Apsvarstykite savo patirtį ir svarbius gyvenimo momentus – tiek asmeninius, tiek profesinius – kad suprastumėte, kas jus daro laimingus, kas jus traukia ir kokios jūsų vertybės.

Suradę sąžiningus atsakymus, kuriais būsite patenkinti, pabandykite surasti keturių elementų sankirtą. Net jei jums nepavyks iš karto, nesijaudinkite. Laikui bėgant pamatysite aiškesnį vaizdą.

2. Sudarykite planą

Jei jums sunku išgryninti atsakymus į aukščiau pateiktus klausimus, galbūt turėtumėte užrašyti visų galimų atsakymų sąrašą ir sudaryti diagramą.

Pabandykite nupiešti keturis susikertančius apskritimus – keturis elementus, kad lengviau rastumėte savo Ikigai ir turėtumėte aiškesnį vaizdą.

Kuo daugiau atsakymų turėsite, tuo tobulesnis bus jūsų minčių žemėlapis. Bėgant laikui, punktus galite pridėti ar ištrinti, vis eksperimentuodami ir artėdami prie savo Ikigai.

Pavyzdžiui, pradėkite surašydami iš ko susideda tipinė jūsų diena, o tada sukurkite aprašą, kaip turėtų atrodyti jūsų ideali Ikigai diena. Pažiūrėkite, ką galite pridėti ar pašalinti palyginus su įprasta jūsų diena. Galbūt netikėtai padarysite įdomių atradimų.

Tobulindami savo žemėlapį jūs vis labiau artėsite prie pilnaverčio Ikigai gyvenimo.

3. Eksperimentuokite

Kai tik sudarysite savo pirmąjį žemėlapį, turėsite jį patikrinti praktikoje.

Tik per realią patirtį suprasite, ar tikrai radote savąjį Ikigai, ir ar tai tinka jums. Neužtenka vien galvoti apie tai, reikia gyventi realiame pasaulyje.

Jei norite pajusti gyvenimo pilnatvę, turite nuolat imtis tam tikrų veiksmų. Be to, judant toliau reikės visą laiką adaptuotis, daryti  pakeitimus ir tobulėti.

Jums gali tekti susidėlioti prioritetus ar netgi pakeisti pagrindinę kryptį. Pavyzdžiui, jei pakeisite darbo sritį, greičiausiai turėsite keisti ir savo įpročius bei gyvenimo būdą. Mokytis atlikti kelis veiksmus vienu metu, arba atvirkščiai – praleisti daugiau laiko su šeima.

„Ikigai“ atneš tam tikrų pokyčių jūsų gyvenime, kad galėtumėte atrasti norimą gyvenimą. Tai gali sukelti tam tikrą diskomfortą pereinamuoju metu, tačiau kai tik jis pasibaigs, suprasite, kad atėjote ten, kur taip  norėjote.

4. Raskite palaikymą

Kol dirbate su savo Ikigai – ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptimi, svarbu pasirūpinti palaikymu, kurio jums prireiks pereinamuoju laikotarpiu.

Pavyzdžiui, jei planuojate pakeisti darbą ir skirti jam daugiau laiko, pasikalbėkite su tais, kurie jau pasiekė sėkmės toje srityje.

Jūs galite paklausti:

    • ką konkrečiai jie padarė, kad pasiektų savo tikslų,
    • su kokiais sunkumais jie susidūrė,
    • kiek laiko jiems prireikė, kad įvyktų pokyčiai,
    • kokia buvo ši patirtis ir kokį atlygį jie gavo.

Kai šalia yra žmogus, kuris gali nukreipti, įkvėpti ir pasirūpinti, jūs turėsite daug didesnę motyvaciją judėti į priekį net sunkiausiomis ir beviltiškomis akimirkomis.

Supraskite, kad pakeliui į finišo tiesiąją jums teks susidurti su tam tikrais sunkumais ir įveikti kliūtis. Štai todėl svarbu turėti dvasinį palaikymą, kuris labai padės jūsų kelionėje.

5. Eikite savo keliu

Surasti savo aistrą ir savo Ikigai bus didžiausias jūsų gyvenimo laimėjimas, tačiau tam gali prireikti kantrybės, savianalizės ir daug veiksmų. Jūs turite nuolat tobulėti.

Ikigai – tai ne tik gyventi sveikai ir laimingai. Tai visų pirma savęs atradimas ir pasirinkto gyvenimo kelio priėmimas.

Tai reiškia mėgautis savo gyvenimu ir suvokti, kas iš tikrųjų daro jus laimingus ir suteikia prasmę jūsų gyvenimui.

Ikigai ir ilgaamžiškumas

Pabaigoje norėtųsi pasakyti keletą žodžių apie Okinavą – Japonijos salą, kurioje užgimė ir susiformavo Ikigai ir kurioje gyvena nepaprastai didelis procentas ilgaamžių.

Okinavoje žmonės bando užmegzti artimus ir prasmingus santykius vieni su kitais. Draugai ir šeimos nariai palaiko vienas kitą visą gyvenimą, ir niekas nelieka apleistas ar vienas.

Seni žmonės rūpinasi jaunimu, jauni žmonės rūpinasi senais žmonėmis. Tokie santykiai ne tik padeda sumažinti stresą, bet ir suteikia reikiamą paramą kasdieniame gyvenime, kur visi gali tikėtis vienas kito pagalbos.

Kalbant apie mitybą, dauguma Okinavos gyventojų valgo vaisius, daržoves, žuvį ir produktais iš sojų sūrio tofu. Jie praktiškai nevalgo mėsos, riebalų, cukraus ir perdirbto maisto, o tai apsaugo juos nuo vėžio, širdies ligų ir perteklinio svorio.

Gyventojai geria daug žaliosios arbatos, taip pat vartoja imbierą, įvairias žoleles ir čili pipirus .

Nepamiršta japonai ir apie fizinį aktyvumą. Dauguma skiria pakankamai laiko vaikščiojimui, šokiams, darbui sode ir leidžia daug laiko lauke, gryname ore.

Daugelis jų gyvenimo kokybę matuoja ne turtu ir šlove, o veikiau vidine ramybe, gyvendami aktyvų ir prasmingą gyvenimą.

Mokslininkai yra seniai nustatę, kad Okinavoje yra fiksuojamas mažiausias mirštamumas nuo vyresnio amžiaus lėtinių ligų, o taip pat jos gyventojai gali pasigirti viena didžiausių gyvenimo trukmių pasaulyje.

Pasaulyje įmanoma rasti ir kitų vietų, kur yra panašios gyvenimo  sąlygos, tačiau tiek šimtamečių niekur nėra tiek daug. Galbūt paslaptis vis tik slypi „Ikigai“ filosofijoje.

Patiko? Pasidalinkite. Ačiū!